NUK. Rozumí životu.

Rodiče se ptají – NUK odpovídá

Janu B. z Prahy zřejmě neznáte. Před nějakým časem se ptala přesně na ty otázky, na které teď hledáte odpovědi. A právě zde všechny otázky starostlivé matky i s podrobnými odpověďmi a praktickými tipy najdete.

Chtěli byste vědět víc? Máte další otázky, na které byste se chtěli zeptat? Pro tyto případy jsme zřídili oddělení NUK Parent Service. Napište nám e-mail, dopis, zavolejte nebo se s námi spojte na Facebooku. Rádi zodpovíme všechny vaše otázky

Často kladené otázky

Savičky

> Jsou NUK Latexové savičky skutečně bezpečné?

Ano, a dokonce to můžeme garantovat. Naše NUK Latexové savičky jsou pravidelně testovány nezávislými prestižními institucemi, jakou je například SGS Institut Fresenius. A nejenže splňují všechny požadované výsledky, naše NUK Latexové savičky je dokonce převyšují.

> Mohou NUK Latexové savičky způsobovat alergie?

NUK Latexové savičky jsou po dlouhá léta testovány na latexové alergeny. Výsledky rok za rokem jasně vyvrací jakoukoli spojitost s těmito alergeny, a tím potvrzují 50letou úspěšnou tradici výroby. Přesto se asi shodneme, že neexistují výrobky z přírodního kaučuku, o kterých lze jednoznačně říci, že nikdy nezpůsobí problémy lidem alergickým na latex. I po důkladném omytí lze v takovýchto produktech, stejně jako v NUK Latexových savičkách, naměřit nepatrnou přítomnost (max. 30 mg/kg) rozpustných bílkovin. Při přetrvávajících problémech je tedy doporučujeme vyměnit za NUK Silikonové savičky.

> Jaký je rozdíl mezi latexovými a silikonovými savičkami?

Nejzásadnější a největší rozdíl tkví v tom, že latex je přírodní produkt, kdežto silikon produkt synteticky vyráběný. Z toho tedy zákonitě plyne, že mají oba materiály rozdílné vlastnosti.

Latexová guma je mimořádně flexibilní a odolná proti mechanickým poškozením. Je to však stále přírodní materiál, takže je-li delší dobu vystavena slunečnímu záření, ztrácí oproti silikonu životnost. Pokud začne latexová savička lepit, její životnost je již opravdu v nenávratnu. V takovém případě byste ji měli okamžitě vyměnit.

NUK Latexové savičky jsou vyráběny z mléka kaučukovníku. Výtažek tohoto drahocenného přírodního materiálu podléhá během procesu výroby nepřetržitému dohledu. Každou savičku kontrolujeme samostatně.

Na rozdíl od latexových saviček jsou NUK Silikonové savičky vyráběny z vysoce kvalitního polymerového syntetického materiálu. Náš transparentní silikon je teplotně odolný materiál s vysokou životností, který lze zároveň velmi lehce omývat. Přesto není silikon tak jemný a flexibilní jako latex a má po čase sklony k popraskání. Při jakémkoli viditelném mechanickém poškození by měla být silikonová savička ihned vyměněna.

Všeobecně lze říci, že by měly být jakékoliv savičky měněny každé 1–2 měsíce. Nakonec je to především na vašem miminku, s jakou savičkou bude nejspokojenější. V případě potřeby můžete savičky kdykoliv zaměnit.

> Mohu si koupit NUK Savičku velikosti 3?

NUK Savičky jsou vyráběny pouze ve dvou velikostech: velikost 1 pro miminka od 0 do 6 měsíců a velikost 2 pro děti od 6 měsíců. Savičky ze silikonu se nedoporučuje používat po 18. měsíci, protože první dětské zoubky mohou silikon lehce poškodit. Děti v tomto věku mnohem raději zkoušejí pít samy, bez savičky, a právě proto doporučujeme používat NUK Lahvičky a Hrnky na učení.

Samozřejmě, že zmíněný věk je pouze orientační. Je pravidlem, že si dítě samo určí, která savička je pro něj nejlepší. Prosím pamatujte, že lahev není v žádném případě plnohodnotnou náhradou za savičku. Nepřetržité sání z lahve se sladkými nápoji, kaší, rozmačkaným ovocem nebo zeleninou může způsobovat zubní kazy.

Dudlíky

> Proč jsou NUK Dudlíky speciálně tvarované?

Pro speciální tvar NUK Dudlíků jsme našli inspiraci v přírodě: věrně napodobuje matčinu bradavku při kojení tak, aby pohodlně padl miminku do úst a vyplnil celý prostor mezi horním patrem a jazykem. Tento speciální NUK tvar plně uspokojí dětský sací reflex tou nejpřirozenější cestou.

Speciální tvar NUK Dudlíků a Saviček byl vytvořen tak, aby v dětech podporoval přirozené sací a polykací pohyby. Jako při kojení z matčina prsu. Tyto pohyby jsou důležité pro správný vývoj spodní čelisti a obličejového svalstva.

Pokud používáte NUK Dudlíky správně – ať už k uklidnění vašeho miminka, aby si necucalo palec, nebo s nimi trénujete čelist mezi jídly –, pak může být speciální NUK tvar nejvíce nápomocen zdravému vývoji čelistí. Více informací a popisné video můžete najít zde [[DEEPLINK]].

> Oblé dudlíky versus ty asymetrické. Jaký tvar je lepší?

Většina matek si myslí, že symetrické, tedy ty oblé tvary dudlíků, věrněji napodobují matčino prso. Soudí tak podle podobnosti. Není však důležité, jak vypadá bradavka venku, nýbrž uvnitř dětských úst. Matčina bradavka je ve skutečnosti velmi flexibilní, během sání vyplní dítěti prostor mezi jazykem a horním patrem. Proto vznikl speciální NUK tvar. Tento tvar byl několikrát vědecky potvrzen jako ten ideální pro zdravý vývoj dětské čelisti.

V 50. letech 20. století se dentální odborníci Dr. med. dent. A. Müller a Prof. Dr. Dr. W. Balters začali zajímat o to, jak předcházet křivým zubům a deformacím čelistí u dětí. Zjistili, že tyto problémy byly vzácnější u odkojených dětí. Právě tehdy tito dva odborníci začali hledat inspiraci v přírodě. Zjistili, že se matčina bradavka během kojení přizpůsobuje dětské ústní dutině, a na to konto vyvinuli první anatomicky tvarované NUK Dudlíky a Savičky. Zploštělý tvar dudlíku pomáhá rozšiřovat spodní čelist na stejném principu jako kojení. Vyklenutá špička vyplňuje horní patro při každém nasání. Tělo dudlíku je také ploché. To aby mohlo dítě téměř sevřít ústa. Opět přesně tak jako při kojení. Díra v savičce není přesně ve špičce, čímž je zajištěno, že jídlo zůstává dítěti delší dobu v ústech a může se tak déle rozmělňovat se slinami – to je nedílnou součástí zdravého zažívání.

Dudlíky se speciálním NUK tvarem nenásilně procvičují dětem svaly ve rtech, jazyku i tvářích a jsou doporučovány ortodontisty. Více informací naleznete v oddělení „NUK tvar“.

> Dudlík nebo palec. Co je horší?

Předejděte dětské závislosti na cucání vlastního palce a nabídněte mu včas dudlík – to nejlepší pro zdravý vývoj jeho čelisti. Dudlík je přece jen poddajnější než palec.

Dlouhodobé cucání palce může způsobit posun horních řezáků dopředu a spodních dozadu. Ba co může být ještě horší, předkus nebo zákus, tedy špatný vývoj čelisti. Ono je přece i jednodušší odnaučit dítě závislé na dudlíku než na palci. Ten mu totiž neseberete.

> Kdy je čas dudlík vyměnit?

Pravidlo kartáčku: latexový dudlík by se měl měnit každé 1–2 měsíce, přesně jako zubní kartáček. Základním pravidlem však je, začne-li dudlík lepit, musí být okamžitě vyměněn. Kartáčkové pravidlo lze aplikovat i na silikonové dudlíky: každé dva měsíce by se měly vyměnit. A tak jako se latexové dudlíky musí vyměnit, jakmile začnou lepit, je třeba vyměnit ty silikonové, je-li na nich znát jakékoliv mechanické poškození.

Zároveň by se měl dětem měnit dudlík po každé prodělané nemoci kvůli zabránění opětovnému nakažení.

Dětské lahvičky

> Proč si nemůžu koupit lahvičku bez savičky?

V základu nabízíme lahvičky pouze se savičkami (vel. 1 a 2) proto, abyste je mohli ihned používat a nic vám nechybělo.

Je skutečně málo zákazníků, kteří by chtěli lahvičku a nepotřebovali savičku. Největší poptávka je pro děti před a po jejich narození, tedy po velikosti 1.

Záruku kvality a perfektní spokojenosti můžeme garantovat pouze tehdy, jsou-li savičky s lahvičkami prodávány v setu přímo z našeho „NUK domova“.

> Můžu mýt NUK Lahvičky v myčce?

Nikdy nemyjte NUK PP Lahvičky (NUK Lahvičky vyrobené z polypropylenu) v myčce. Převařte je raději přímo ve vodě. Tyto lahvičky, přestože jsou odolné do teplot dosahujících 97 °C (a myčky ani nemusí těchto teplot dosahovat), mohou podléhat agresivním čisticím prostředkům. Lahvičky tak mohou přijít nejen o barevné potisky, ale předčasně i o svou životnost.

> Můžu kombinovat krmení z lahve s kojením?

NUK First Choice lahvičky a savičky vznikly podle posledních studií věnovaných kojení. Kombinování kojení a krmení z lahve není zakázáno ani nijak vytýkáno, protože všechny naše savičky byly vytvarovány přesně podle matčiny bradavky. Zajímalo by vás o této problematice více? Přečtěte si víc v sekci „NUK tvar“.

> Vejdou se NUK First Choice lahvičky do NUK Ohřívačky a NUK Parního sterilizátoru?

NUK First Choice lahvičky padnou přímo perfektně do NUK Ohřívačky. NUK Parní sterilizátor jsme nyní navíc upravili pro šest lahviček tak, abyste mohli v páře pohodlně sterilizovat až 6 lahviček najednou.

Materiály

> Co je to Bisphenol A (BPA) a polykarbonát (PC)?

Zkratka BPA značí Bisphenol A, surový materiál využívaný pro výrobu syntetických materiálů.

PC je materiálem skutečně všestranným: je trvanlivý, tepelně odolný, nerozbitný a průhledný. Právě proto jsou polykarbonáty součástí nepřeberného množství věcí, se kterými přicházíme denně do styku.

BPA je základní stavební jednotkou pro výrobu polykarbonátů, ze kterých se vyrábí např. igelitové tašky, nápojové kartony, krabičky na jídlo a, v dnešní době nepostradatelné, mobilní telefony, cédéčka, sluneční brýle, lepidla nebo laky na nehty.

> Jsou skutečně všechny dostupné lahve NUK bez obsahu BPA?

Ano. Od 1. června 2011 je ve všech státech Evropské unie dokonce zakázán prodej dětských lahviček obsahujících BPA.

My v NUK jsme těmto změnám svou nabídku přizpůsobili a nabízíme výhradně produkty z materiálů neobsahujících BPA.

> Nabízí NUK nějakou alternativu za produkty z polykarbonátů?

Existuje spousta materiálů, každý s jinými vlastnostmi. Jako alternativy za PC lze uvést:

dětské lahvičky ze skla, z polypropylenu, polyamidu a polyfenolsulfátu. Všechny tyto materiály samozřejmě neustále podléhají bezpečnostním kontrolám.

> Proč jsou výrobky s BPA v EU zakázány?

Po celém světě existuje spousta studií zabývajících se škodlivostí BPA na lidský organismus. Výsledky jednotlivých studií se však velmi liší. Možné nebezpečí a rozdílné výsledky rozpoutaly spoustu debat mezi jednotlivými experty a řada rodičů se začala cítit ohroženě.

Ve světle nejasných informací se tak Evropská komise rozhodla v EU k 1. 3. 2011 zakázat výrobu a následně od 1. 6. prodej dětských lahviček s obsahem BPA.

Další dotazy

> Stala jsem se čerstvou matkou. Můžete mi poslat nějaké vzorky na vyzkoušení?

Velice nás těší, že se zajímáte o produkty NUK. Rádi vám poskytneme detailní informace o vámi vybraných produktech, ve kterých najdete vše, co chcete vědět.

Přesto vzorky pro vyzkoušení poskytujeme pouze na kojeneckých kurzech a kurzech pro porodní báby.

Mezi místa, kde můžete nalézt podrobnější informace o produktech NUK, patří specializované obchody, e-shopy s dětskými potřebami, lékárny nebo supermarkety.