NUK. Rozumí životu.

Všechno o kojení – výživě, která je nejblíže našim srdcím

Protilátky, vitaminy, stopové prvky – a spousta lásky: mateřské mléko obsahuje všechno, co vaše dítě potřebuje pro zdravý vývoj v prvních měsících svého života. Proto jsme kromě jiných pomůcek pro kojení vyvinuli prsní pumpy, které vám zjednoduší každodenní postupy a pomohou vám řešit problémy s kojením. Zde pro vás shrnujeme základní informace na toto téma.

Jak udělat správné rozhodnutí

kojení – ano, nebo ne? Prostě poslechněte svoje tělo

Jak udělat správné rozhodnutí

Porodní asistentky, poradci pro kojící matky i lékaři – ti všichni se shodují v jednom: kojení je pro vaše dítě nejlepší. Je přirozené pro dítě i matku. Kojit může téměř každá žena. Praxe ukazuje, že čím více žena o tomto procesu ví a je na něj připravená, tím úspěšněji své dítě kojí.

 

Můžete mít samozřejmě osobní důvody, proč nekojit. Nejdůležitější je stát si za svým rozhodnutím a nenechat si nikým naočkovat špatné svědomí. Protože nezáleží na tom, zda kojíte nebo ne: pokud budete mít pocit pohodlí a sebedůvěry, budete prožívat chvíle těsné blízkosti se svým dítětem i bez kojení.

Tým odborníků ze společnosti NUK odpovídá na vaše otázky ve videorelaci.

Všechny výhody

Proč je kojení nejlepší start do života

Všechny výhody

Mateřské mléko obsahuje všechno, co vaše dítě potřebuje pro zdravý vývoj v prvních měsících svého života – přesně ve správném množství a kombinaci, vždy k dispozici a zcela zdarma.

Žádná jiná dětská výživa nenabízí tolik ochrany před infekcemi a chorobami. Studie ukazují, že kojené děti daleko méně trpí ušními infekcemi, průjmy či infekcemi dýchacích a močových cest. Také později v dospělosti jsou tito jedinci méně náchylní k některým střevním chorobám nebo například k cukrovce typu 2.

Sání z prsu podporuje vývoj svalů úst a procvičuje čelisti. Toto cvičení má vliv na vývoj řeči a konzumaci pevné stravy v pozdějších obdobích.

Pokud vaše dítě dostává v prvních šesti měsících jen mateřské mléko, snižujete u něj riziko alergií. Na začátku se také doporučuje vyhýbat se výrobkům z kravského mléka, aby dítě nedostávalo žádné cizí bílkoviny.

Kojení je uklidňující – i pro vás. I když život je někdy náročný, při kojení se uklidníte a získáte novou energii. Také pokaždé, když od vás dítě pije, vytváří se mnoho hormonů a zesilují se vaše mateřské pocity.

I pro vaše zdraví je to prospěšné: časné a pravidelné kojení snižuje riziko infekcí a krvácení po porodu. Snižuje se i riziko rakoviny prsu.

Kojení také pomáhá formovat vaši postavu po porodu. Spálíte víc kalorií, a tak pomalu a bez námahy ztrácíte přebytečná kila. I děloha se rychleji zatáhne.

Jak kojení funguje

Držte se vlastních pravidel

Jak kojení funguje

Jakmile se po porodu dítě přisaje k prsu, začnou fungovat prsní žlázy: jeden hormon stimuluje produkci mléka, jiný napomáhá jeho uvolňování. Nemusíte se starat o množství, složení ani teplotu mléka.

Pokud kojíte dlouho, nemusíte dítě přikrmovat – i když někdy nechce řádně pít. Kojenec sám ví nejlépe, kdy a kolik mléka potřebuje pro to, aby byl velký a silný a dobře rostl. A prsní žláza na to ihned reaguje. Nejpozději do tří dnů začne produkovat méně mléka a funguje to i naopak. Jak vaše dítě roste a potřebuje víc, množství mléka se úměrně zvyšuje. Čím častěji a silněji vaše dítě saje, tím víc mléka se vám tvoří. Pokud máte strach, že je dítě ještě hladové, poraďte se s porodní asistentkou nebo s dětským lékařem.

Pokud kojíte, musíte mít stále na paměti jedno: cokoliv sníte nebo vypijete, má vliv i na vaše dítě! Alkohol a cigarety jsou pro vaše dítě jed. Vyhýbejte se proto všemu, co je zdraví škodlivé a vede v těle k ukládání jedu, který se pak uvolňuje do mateřského mléka. A než užijete jakýkoliv lék, nejprve se poraďte s lékařem nebo s lékárníkem. V každém případě jezte tolik, kolik je vám milé. Nejlepší je konzumovat co nejrozmanitější a zdravou stravu. Nyní by váš jídelníček měl obsahovat co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny a mléčné výrobky, vejce, maso a ryby. Ale musíte také pamatovat na to, že zdravé jídlo může mít občas i nepříjemné následky. Někteří kojenci například mají opruzeniny z pomerančů nebo nadměrnou plynatost z česneku, hrášku, čočky, zelí, nebo dokonce i z celozrnných výrobků.

Tým odborníků ze společnosti NUK odpovídá na vaše otázky ve videorelaci.