It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.
[Translate to czech:] baby's first mash

První kašička

Životní etapy > 0-6 měsíců

[Translate to czech:] the first mash for your baby

Váš novorozenec se už vyvinul v buclaté rostoucí miminko. Ať ještě kojíte, nebo už ne, rostoucí potřeba výživy a energie pomalu volá po něčem víc než samotném mléce. Někdy mezi 5. a 7. měsícem je čas zařadit první pevnou stravu. Pokud odstavíte své dítě dříve, je to nejen zbytečné, ale i nerozumné, zvyšuje to riziko alergií. Menší děti si také ještě neumí poradit se lžičkou.

Avšak od 5 měsíců by už dítě mělo být schopno jíst kašovitou stravu. Začněte pomalu několika lžičkami rozmixované zeleniny (například mrkve), než začnete dítě krmit mlékem jako obvykle. Ale nezlobte se, pokud ji dítě vyplivne a začne plakat. Rozmixovaná mrkev chutná jinak než mléko a musí se také jíst jinak. Většina dětí má tuto novou zkušenost ráda, ale některé děti ji rády nemají. Počkejte pár dní a zkuste to znovu.

Jakmile si dítě na tuto novou formu stravy zvykne, můžete postupně začít nahrazovat jeho mléčnou stravu pevnou stravou. Začněte například zeleninou, směsí brambor a masa, pak začněte dítěti podávat mléčnou a obilnou kaši před spaním a nakonec ovesnou kaši s ovocem v poledne. Podrobné informace najdete v Průvodci krmením dítěte NUK spolu s radami a recepty, které jsou rozdělené podle věku.

Pokud chcete jídlo pro své dítě vařit sama, opatrně vybírejte suroviny. Také když kupujete hotovou dětskou výživu, je důležité si pečlivě přečíst její složení, i když je psáno malým písmem. Jedna důležitá věc: vaše dítě potřebuje nejen jíst, ale také pít. Pití pomáhá jídlu hladce sklouznout do žaludku a napomáhá trávení. Vhodnými nápoji, které můžete dítěti nabízet, jsou voda, neslazený dětský čaj nebo silně ředěný neslazený ovocný džus.

3 fáze života