It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.
[Translate to czech:] Learning to eat and drink

Fáze učení se jíst a pít

Životní etapy > 18+ měsíců

[Translate to czech:] little kids learn to eat

Dětem se rozšíří jejich obzor a rozvinou se jim chuťové pohárky. Využijte této příležitosti a naučte své dítě jíst zdravě už v této rané fázi.

Jakmile dítě dovrší první rok, pomalu může začít jíst jídla, která jí rodina. Nyní můžete správnou volbou jídel naučit dítě zdravě se stravovat. Ale jaká je ta správná volba jídel?

Jídlo, které mu budete servírovat, musí samozřejmě obsahovat potřebné živiny a musí ho být potřebné množství. Jídlo by mělo umožňovat růst a další vývoj dítěte a pomáhat mu bránit se infekcím. Ale stejně důležité je, aby mu jídlo chutnalo. Dbejte na to, aby současně s obsahem potřebných živin bylo jídlo i chutné a aby vaše dítě bavilo jíst.

Pokud vašemu dítěti hned něco nezachutná, nabídněte mu to jindy znovu (a znovu a znovu...). Jak říká přísloví: S jídlem roste chuť – nebo aspoň někdy. Nikdy nenuťte dítě jíst něco, co nechce, nebo dojídat, když už má dost. Dítě (ještě) ví, kdy má dost. Konzumace jídla bude mít stoupající a klesající tendence podle osobnosti dítěte, jeho momentální nálady a vývojové fáze.

Děti, které naučíte jíst pestrou a zdravou stravu, budou mít dobrý základ pro celý život. Protože především u jídla platí, že stromek je potřeba ohýbat, dokud je mladý. Výzkumy ukazují, že pokud dítě naučíte, aby mu něco chutnalo v útlém věku, bude mu to chutnat i později.

Základem výživy dítěte by proto měla být zelenina, která by měla být součástí každého jídla, společně s malou porcí masa a malou dávkou neškodných tuků. Děti stejně jako dospělí musí hodně pít. Stáhněte si Průvodce výživou NUK, kde se dozvíte zajímavé recepty a užitečné tipy na přísady pokrmů.

3 fáze života