It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.

Informace o materiálech

Jedině z přírodních a nezávadných materiálů

 

 

 

Ke zdravému vývoji dětí neodmyslitelně patří také používání zdravotně nezávadných produktů. Proto po celý proces výroby důkladně dohlížíme výběr materiálů, které jsou maximálně bezpečné a šetrné.

 

 

Latexové nebo silikonové?

Čistá otázka vkusu

[Translate to czech:] Latex or Silikon

Záleží jen na vašem vkusu. Ať už si vyberete čistě přírodní, nebo speciální syntetický materiál, jemné a měkké savičky NUK jsou jako stvořené pro ústa vašeho miminka. Každé dítě preferuje jiný materiál, proto můžete savičky střídat, dokud nenajdete tu pravou. 

Latex – čistě přírodní materiál
Latexové savičky NUK jsou vyrobeny z přírodního latexu medové barvy získávaného ze stromu kaučukovníku. Na dotek jsou hřejivé a jemné, a proto jsou vhodné pro děti s prvními zoubky. Protože jde o přírodní gumu, můžete u těchto saviček zaznamenat nepatrnou specifickou vůni a chuť. Vlivem přímého slunečního záření nebo častého kontaktu s tukem může latex také rychleji zpuchřet. Savičku je potřeba vyměnit ve chvíli, kdy začne být na povrchu lepkavá – obvykle po 1–2 měsících. Jen v ojedinělých případech způsobuje tento přírodní gumový materiál alergie.

Silikon – vysoce kvalitní syntetický materiál
Silikonové savičky NUK jsou průhledné a vysoce odolné vůči teplu, slunečnímu záření i tukům. Nemají žádnou chuť ani zápach. Oproti latexu je ale silikon o něco méně odolný vůči tahu a tlaku zoubků, u velikosti 3 pro nejstarší děti proto používáme tvárnější a odolnější silikon. Pokud se na savičce objeví otisky zoubků nebo jiné známky poškození je potřeba ji okamžitě vyměnit. Obecně doporučujeme savičky a dudlíky měnit po 1–2 měsících, ať už jsou z latexu nebo silikonu.

Skleněné nebo plastové?

Dva materiály, neuvěřitelné množství výhod

[Translate to czech:] Bottles – Glass or Plastic?

Všechny lahvičky NUK mají neuvěřitelné množství výhod a oba používané materiály jsou vhodné pro kojeneckou výživu i mateřské mléko. Vyberte si, který vám bude lépe vyhovovat.

Sklo – hygienické a ekologické
Pro láhve, lahvičky a jídlo vůbec jde o nejtypičtější materiál. Dnešní sklo je navíc obzvlášť odolné proti poškození a také šetrné k životnímu prostředí.

K výrobě produktů NUK používáme jen borosilikátové sklo, které je odolné vůči vysokým teplotám, a vydrží tak i vroucí vodu. Skleněné lahvičky se navíc snadno myjí a nezabarvují se čajem ani ovocnými šťávami.

Mohou se ale snáze rozbít, proto své dítě nenechávejte se skleněnou lahvičkou samotné- Nebo k ní pořiďte ochranný silikonový obal.

Plast – lehký a nerozbitný
Dětské lahvičky vyrábíme také z šetrných syntetických materiálů, které jsou lehké a téměř nerozbitné, proto je můžete využívat doma i na cestách.

Lahvičky z polypropylenu (PP) jsou poloprůhledné, mimořádně pevné, a hodí se i na mražené příkrmy. Lahvičky vyrobené z polyamidů (PA) nebo polyfenylsulfonu (PPSU) jsou vysoce průhledné a nejvíce se podobají sklu, a jsou také velice odolné. Všechny tyto syntetické materiály jsou bez obsahu BPA.

Plast není tolik odolný vůči vysokým teplotám jako sklo, a stejně tak je náchylnější k poškrábání. Pokud je lahvička poškozená zevnitř, mohou se ve škrábancích usazovat nečistoty, a měli byste ji tedy co nejdříve vyměnit. Aby vám plastové lahvičky vydržely co nejdéle, nezahřívejte je v mikrovlnce. K jejich čištění je nejvhodnější vyvaření ve vodě nebo sterilizace párou.

 

Naše vysoké nároky na kvalitu, nekompromisní používání nezávadných surových materiálů a důraz na ochranu životního prostředí vedly k tomu, že jsme přestali při výrobě používat polykarbonáty s obsahem BPA dlouho před oficiálním zákazem.

Co je BPA a proč je kritizovaný?
Jindy nazývaný také Bisfenol A je součástí umělých materiálů, které dennodenně používáme – igelitových tašek, potravinových obalů, mobilních telefonů, slunečních brýlí nebo laků na nehty. V poslední době se mezi lékaři a vědci začaly hromadit důkazy o negativních účincích BPA na živé organismy. Výsledky výzkumů nebyly jednoznačné a každá země přijala jiná opatření, v Evropské unii byly výroba i prodej dětských lahviček s BPA oficiálně zakázány 1. 6. 2011. O dopadech BPA na lidské zdraví se stále diskutuje, NUK se však jeho používání ve výrobě vyvaruje už mnoho let, a pomáhá tak rodičům nakupovat pro své děti ještě zodpovědněji.

Jaké je hodnocení rizik BPA ze strany úřadů?
Chcete-li zjistit, co k tématu BPA říkají příslušné orgány, jako je Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) nebo německý Spolkový institut pro hodnocení rizik (BfR), můžete navštívit jejich internetové stránky:

European Food Safety Authority (EFSA)

Federal Institute for Risk Assessment (BfR)

Z čeho se vyrábí produkty, které neobsahují BPA?
Paleta výrobků NUK, které neobsahují BPA, je rozmanitá. Níže se vám pokusíme přiblížit materiály, z nichž jsou tyto výrobky vyrobeny:

Sklo
Jeden z nejstarších materiálů, ze kterých vyrábíme naše produkty, je sklo. Konkrétně se jedná o sklo borosilikátové. Od normálního skla se liší jiným chemickým složením, které z něj dělá vysoce hygienický a tepelně odolný materiál.

PP (Polypropylen)
Dalším oblíbeným materiálem bez obsahu BPA je polypropylen. Tento průsvitný, syntetický materiál s jemným povrchem je příjemný na dotek, až pozoruhodně nerozbitný a vhodný i ke zmrazení.

PA (Polyamidová vlákna)
Polyamidy patří k syntetickým materiálům s vysokou průhledností. Díky svému chemickému složení jsou odolné nepříjemným změnám barev, jako je žloutnutí nebo zašednutí. Polyamidy neobsahují BPA, avšak jsou nevhodné pro ohřev v mikrovlnné troubě.

Kde najít detailní informace?
Podívejte se do sekce nejčastěji kladených otázek, kde vám o BPA a zdravotní nezávadnosti našich materiálů rádi řekneme více.

Dobré vědět