It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.
[Translate to czech:] all about milk teeth

Vše o fázi mléčných zoubků

Životní etapy > 18+ měsíců

[Translate to czech:] kid cleaning teeth

Darujte svému dítěti do života zdravé zuby – řádnou péčí o jeho chrup.

Mléčné zoubky hrají důležitou roli v tom, jak pěkné a zdravé budou pak jeho stálé zuby. První zoubky připravují místo pro své nástupce, proto potřebují stejnou péči jako stálé zuby. Základ pro zdravé zuby se vytváří už v době, kdy je dítě kojeno. Dítě se při kojení učí správným sacím pohybům (přisátí a polknutí), které připravují jeho čelisti a ústní dutinu na jejich budoucí funkce: na rostoucí zoubky, na kousání potravy a mluvení. Proto je pro děti krmené z láhve nesmírně důležitý tvar savičky. Savička by měla podporovat přirozený vývoj čelisti a podporovat dítě ve využívání svalů jazyka a úst stejně jako dítě kojené.

Totéž samozřejmě platí i pro dudlíky. Je velmi důležité, když dítě používá paleček nebo roh prostěradla pro uspokojení vrozené potřeby sání. Především když se začnou klubat první zoubky, je dudlík podporující zdravý vývoj čelisti tou lepší alternativou. Všichni jsme viděli příklady vystupujících zubů, které mohou být nešťastným následkem příliš dlouhého cucání palce. Ale neděste se: Krátkodobé cucání palce není problém a vaše dítě by to mělo zvládnout bez dudlíku už od tří let.

Daleko nebezpečnější pro dětské zoubky může být to, když si s sebou neustále nosí láhev se savičkou a stále z ní ucucává. Ovocná šťáva obsahuje mnoho cukru a kyselin, které napadají kořeny zoubků od rána do večera, aniž by to bylo vidět. Není třeba zdůrazňovat, že nápoje bez cukru nebo alespoň se sníženým obsahem cukru jsou nejlepší formou ochrany před zubním kazem – společně s odpovídající fluoridovou profylaxí. A nezapomínejte na čištění dětských zubů. Dítě by se mělo naučit čistit si zoubky, jakmile se objeví – alespoň jednou denně do dvou let a potom každé ráno a večer. A vždycky pod vaším dohledem. Další informace se dozvíte, pokud si stáhnete Průvodce ústy a chrupem NUK.

3 fáze života