It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.
[Translate to czech:] learning to eat and drink

Fáze učení se jíst a pít

Životní etapy > 6-18 měsíců

[Translate to czech:] small kids learn to eat and drink

Od 10 měsíců je většina dětí schopná sedět, má pár zoubků a umí uchopit všechno, co je na dosah – samozřejmě včetně jídla. Vaše dítě už není miminko a postupně může přejít od kašiček na kousky jídla, které se dají uchopit prsty, a na další pevnou stravu. To je čas, kdy můžete začít stolovat všichni společně jako rodina. Jinými slovy můžete uklidit mixér. Bude stačit jídlo jemně rozmačkat nebo nakrájet na kousky.

Dítě už může posnídat mléko a chléb s máslem. Okrájejte kůrku celozrnného chleba, namažte ho máslem a nakrájejte na kostičky, které si bude dítě samo dávat do úst. Mléko už nemusí pít z láhve nebo z prsu, ale z hrníčku na učení (ideálně z takového, který neteče).

Kousky ovoce nebo zeleniny podávané s chlebem nebo jako svačina mezi jídly dodají další vitaminy a batolata je mají velmi ráda. Začněte dítěti dávat pevné kousky ovoce a zeleniny, jako jsou banány, hrušky nebo nektarinky či kousky salátové okurky. Pak můžete přejít na zeleninu, kterou může dítě okusovat, jako je mrkev nebo kedlubna.

Je důležité vědět, že kousky ovoce a zeleniny nejsou pro dítě dobré jen z hlediska výživy, ale také podporují vývoj žvýkacích svalů a urychlují nástup řeči. To je další důvod, proč podpořit snahu dítěte jíst jako dospělí, i když na začátku se mu ne všechno podaří dopravit do úst.

3 fáze života