It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.
[Translate to czech:] baby's first teeth

Fáze prvních zoubků

Životní etapy > 6-18 měsíců

Skutečný průlom

[Translate to czech:] first teeth

První zoubky některé děti bolí, jiné nemají žádné problémy. Ale pro všechny děti znamenají zoubky velký vývojový průlom.

V jistém okamžiku, obvykle mezi 6. až 8. měsícem, si toho všimnete: první zoubek – nebo spíš malá bílá tečka ve spodní čelisti vašeho dítěte. Konečně: potvrzení vašeho podezření. To byl důvod těch mnoha špatných nálad, bezdůvodných slziček, kousání do všeho a neustálého slinění. Teď můžete dítěti pomoci zbavit se tlaku a bolesti pomocí kousání, když ho budete zásobovat mrkvičkou, jablíčky nebo například chlazenými kousacími kroužky. Složitější to bude, pokud ještě kojíte. Mléčné zoubky jsou ostré a tvrdé. Mnoho dětí se hlídá, ale některé koušou, aby ukázaly, že už mají kojení dost.

První zoubky dítěte představují vývojový průlom ve všech ohledech. Jsou prvním krokem k tomu, aby se dítě naučilo jíst „jako velcí“, a pomáhají při vývoji řeči, protože umožňují tvorbu správných, srozumitelných zvuků. Neustálé žvýkací pohyby také napomáhají rozvoji čelistí. Současné mléčné zoubky, které by se měly všechny objevit, než vašemu dítěti budou tři roky, hrají důležitou roli v rovném uspořádání a rozestupech stálých zubů. Pokud dítě mléčný zoubek ztratí dříve, například kvůli zubnímu kazu, okolní zuby se rozestoupí, aby vyplnily vzniklou mezeru. To by mohlo znamenat, že nebude pak místo pro stálý zub, až začne růst, zub se bude snažit protlačit na své místo a zdeformuje se. Proto je důležité pravidelně čistit mléčné zoubky od prvního okamžiku, kdy se objeví. Další informace o prvních zoubcích se dozvíte, pokud si stáhnete Průvodce ústy a chrupem NUK.

Každý krok ve vývoji navazuje na předchozí. Proto je zdravý vývoj patra pro děti velmi důležitý. Můžete je podpořit ve čtyřech krocích: kojením a v případě potřeby správnou savičkou a dudlíkem pro trénink svalů a uspokojení vrozeného sacího reflexu. Během prořezávání zoubků přichází na řadu prospěšné a důležité masírování dásní a s prvním zoubkem učení čištění zoubků, a nakonec ukázání dětem, jak se mají o své zoubky starat samy.

Jeden zub, mnoho znamení

Dlouho předtím, než se první zub ukáže, už zaujímá své místo – první zuby začínají růst mezi šestým a osmým týdnem těhotenství! Slintání je tedy jen špičkou ledovce. U některých dětí prořezávání zubů proběhne bez povšimnutí, u jiných o sobě dává vědět několik dní nebo týdnů. Mnohé z nich mají zvýšený tok slin díky pokusům o žvýkání a vkládají do úst vše, co je v jejich dosahu. V důsledku toho mají bakterie a nečistoty snadnější přístup, což může v tomto období vést ke kožním vyrážkám nebo průjmu. Dalšími prvními příznaky však mohou být také problémy se spánkem, ztráta chuti k jídlu, červené tváře, neklid a v některých případech i vysoká teplota.
 

Vše v pravý čas

U některých dětí jsou první zoubky vidět již ve čtyřech měsících, zatímco u jiných jsou v půl roce ještě v nedohlednu. To však není důvod k obavám. Všechny zde uvedené věky jsou pouze průměrné hodnoty. Doba prořezávání se může u jednotlivých dětí značně lišit.

NUK sada chladících kousátek

[Translate to czech:] NUK Cool Teether Set for babies
  • Hravým způsobem podporuje motorický vývoj
  • Dva kroužky s různou tvrdostí
  • Lze chladit

3 fáze života