It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.
[Translate to czech:] stages of live of 6 to 18 months old babies

Životní milníky

Životní etapy > 6-18 měsíců

[Translate to czech:] babies from 6 to 18 months

V tomto období bude dítě vědomě a záměrně brát do ruky všechno, co mu přijde do cesty. Maminčin nos, dědečkovy brýle a knoflíky u bundičky. Bude je velmi soustředěně zkoumat rukama, očima a hlavně ústy. Někdy jediná věc zaujme jeho pozornost na několik minut.

V šesti měsících nastává další vývojový průlom: objevují se dolní řezáky. To je jasná známka toho, že vaše dítě roste a potřebuje spolu s mlékem i pevnou stravu.

Zhruba ve stejné době začne vaše dítě rozumět řeči. Bude znát mnoho slov označujících věci, lidi a situace ve svém nejbližším okolí. Včetně maminky, svého jména a důrazného „ano“ nebo „ne“.

Kutálení, lezení, plazení, zkoumání prostoru: Vaše dítě bude vynalézat dobrodružné způsoby pohybu, aby se dostalo k věcem, které dříve byly mimo jeho dosah. Buďte proto opatrní, například při přebalování. Už nemůžete dítě prostě položit a odskočit si pro čistou plenku nebo kalhotky.

Současně se zjištěním, že svět je větší než jen maminka a tatínek, přijde v 6.–9. měsíci strach z odloučení. Během tohoto období dítě bude vyžadovat vaši podporu, kterou potřebuje pro své zkoumání, a bude si ověřovat, zda mu ji poskytujete.

Současně bude pokračovat jeho vývoj: dítě se bude učit chodit! Nejdřív se opatrně zvedne, pak se postaví na vlastní nohy – a než se stačíte nadechnout, vyrazí vpřed. Tak pozor! Každé dítě se k prvnímu krůčku odváží jindy.

3 fáze života