It seems you are using an unsupported browser. Please update your browser to Chrome or Firefox for the complete NUK website experience.
[Translate to czech:] All about breastfeeding

Všechno o kojení – výživě, která je nejblíže našim srdcím

Protilátky, vitaminy, stopové prvky – a spousta lásky: mateřské mléko obsahuje všechno, co vaše dítě potřebuje pro zdravý vývoj v prvních měsících svého života. Proto jsme kromě jiných pomůcek pro kojení vyvinuli prsní pumpy, které vám zjednoduší každodenní postupy a pomohou vám řešit problémy s kojením. Zde pro vás shrnujeme základní informace na toto téma.

 

Jak udělat správné rozhodnutí

Kojení – ano, nebo ne? Prostě poslechněte svoje tělo

[Translate to czech:] breastfeeding mother

Porodní asistentky, poradci pro kojící matky i lékaři – ti všichni se shodují v jednom: kojení je pro vaše dítě nejlepší. Je přirozené pro dítě i matku. Kojit může téměř každá žena. Praxe ukazuje, že čím více žena o tomto procesu ví a je na něj připravená, tím úspěšněji své dítě kojí.

Můžete mít samozřejmě osobní důvody, proč nekojit. Nejdůležitější je stát si za svým rozhodnutím a nenechat si nikým naočkovat špatné svědomí. Protože nezáleží na tom, zda kojíte nebo ne: pokud budete mít pocit pohodlí a sebedůvěry, budete prožívat chvíle těsné blízkosti se svým dítětem i bez kojení.

Tým odborníků ze společnosti NUK odpovídá na vaše otázky ve video sekci

Všechny výhody

Proč je kojení nejlepší start do života

[Translate to czech:] benefits of breastfeeding

Mateřské mléko obsahuje všechno, co vaše dítě potřebuje pro zdravý vývoj v prvních měsících svého života – přesně ve správném množství a kombinaci, vždy k dispozici a zcela zdarma.

Žádná jiná dětská výživa nenabízí tolik ochrany před infekcemi a chorobami. Studie ukazují, že kojené děti daleko méně trpí ušními infekcemi, průjmy či infekcemi dýchacích a močových cest. Také později v dospělosti jsou tito jedinci méně náchylní k některým střevním chorobám nebo například k cukrovce typu 2.

Sání z prsu podporuje vývoj svalů úst a procvičuje čelisti. Toto cvičení má vliv na vývoj řeči a konzumaci pevné stravy v pozdějších obdobích.

Pokud vaše dítě dostává v prvních šesti měsících jen mateřské mléko, snižujete u něj riziko alergií. Na začátku se také doporučuje vyhýbat se výrobkům z kravského mléka, aby dítě nedostávalo žádné cizí bílkoviny.

Kojení je uklidňující – i pro vás. I když život je někdy náročný, při kojení se uklidníte a získáte novou energii. Také pokaždé, když od vás dítě pije, vytváří se mnoho hormonů a zesilují se vaše mateřské pocity.

I pro vaše zdraví je to prospěšné: časné a pravidelné kojení snižuje riziko infekcí a krvácení po porodu. Snižuje se i riziko rakoviny prsu.

Kojení také pomáhá formovat vaši postavu po porodu. Spálíte víc kalorií, a tak pomalu a bez námahy ztrácíte přebytečná kila. I děloha se rychleji zatáhne.

Jak kojení funguje

Držte se vlastních pravidel

[Translate to czech:] how breastfeeding works

Jakmile se po porodu dítě přisaje k prsu, začnou fungovat prsní žlázy: jeden hormon stimuluje produkci mléka, jiný napomáhá jeho uvolňování. Nemusíte se starat o množství, složení ani teplotu mléka.

Pokud kojíte dlouho, nemusíte dítě přikrmovat – i když někdy nechce řádně pít. Kojenec sám ví nejlépe, kdy a kolik mléka potřebuje pro to, aby byl velký, silný a dobře rostl. A prsní žláza na to ihned reaguje. Nejpozději do tří dnů začne produkovat méně mléka a funguje to i naopak. Jak vaše dítě roste a potřebuje víc, množství mléka se úměrně zvyšuje. Čím častěji a silněji vaše dítě saje, tím víc mléka se vám tvoří. Pokud máte strach, že je dítě ještě hladové, poraďte se s porodní asistentkou nebo s dětským lékařem.

Pokud kojíte, musíte mít stále na paměti jedno: cokoliv sníte nebo vypijete, má vliv i na vaše dítě! Alkohol a cigarety jsou pro vaše dítě jed. Vyhýbejte se proto všemu, co je zdraví škodlivé a vede v těle k ukládání jedu, který se pak uvolňuje do mateřského mléka. A než užijete jakýkoliv lék, nejprve se poraďte s lékařem nebo s lékárníkem. V každém případě jezte tolik, kolik je vám milé. Nejlepší je konzumovat co nejrozmanitější a zdravou stravu. Nyní by váš jídelníček měl obsahovat co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny a mléčné výrobky, vejce, maso a ryby. Ale musíte také pamatovat na to, že zdravé jídlo může mít občas i nepříjemné následky. Někteří kojenci například mají opruzeniny z pomerančů nebo nadměrnou plynatost z česneku, hrášku, čočky, zelí, nebo dokonce i z celozrnných výrobků.

Tým odborníků ze společnosti NUK odpovídá na vaše otázky ve video sekci

Dobré vědět